KONSULTACJA DIETETYCZNA
Kim jest dietetyk ?
Dietetyk jest specjalistą z zakresu żywności oraz żywienia. Opracowuje zalecenia dietetyczne nie tylko dla osób zdrowych – obejmuje swoim wsparciem także pacjentów cierpiących na różne choroby, w których odpowiednia dieta może znacząco wpłynąć na poprawę stanu chorego.
Jak wybrać dobrego dietetyka?
Kim jest dobry dietetyk? Warto zastanowić się nad tym, zanim pójdzie się do wybranego specjalisty. Współpraca z dietetykiem zazwyczaj nie kończy się bowiem na jednej wizycie. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej osoby, która z powodzeniem poprowadzi swoich pacjentów przez proces zmian nawyków żywieniowych. Dobry dietetyk to osoba, która rzetelnie zajmuje się planowaniem racjonalnego i zbilansowanego odżywiania swoich pacjentów, lecz przede wszystkim jest to ktoś, kto odznacza się indywidualnym podejściem do każdej osoby.
Dostarczanie niezbędnych składników odżywczych jest bardzo istotne zarówno w przypadku osób zdrowych, jak i chorych. Dobry dietetyk dostarczy każdemu indywidualnej wiedzy, która jest niezbędna do planowania i przygotowywania zbilansowanych posiłków, czyli do racjonalnego odżywiania.
Jak wygląda konsultacja dietetyczna?
1) Bilans przyjmowanych płynów
Ma on na celu ustalenie, czy Państwa dieta zwiera wystarczające ilości płynów. Dietetyk analizuje nie tylko ilość, ale także jakość wypijanych napojów. Na wizycie obliczmy, ile szklanek różnych napojów wypijamy w ciągu dnia.
2) Analiza grup produktów spożywczych
Dietetyk bada asortyment spożywanych produktów. Kwalifikuje je do poszczególnych grup i sprawdza, czy Państwa dieta jest zgodna z piramidą żywienia. Dzięki tej rozmowie sięgając po produkty ze sklepowej półki łatwiej będzie Państwu dokonać właściwego wyboru. Dietetyk weryfikuje, zarówno ilość produktów spożywczych z poszczególnych grup, jak i wartość odżywczą każdego z nich.
3) Wywiad 24-godzinny
Jest jedną z metod analizy jadłospisów. Polega na zebraniu dokładnych informacji na temat spożycia produktów z ostatniego dnia. Po zebraniu dokładnego wywiadu, dietetyk na kolejną wizytę przelicza podany przez pacjenta jadłospis. Ocenia wartość energetyczną diety, zawartość białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin i składników mineralnych. Otrzymane wyniki porównuje z normami i na drugiej wizycie przedstawia zestawienie pacjentowi. Dodatkowo przelicza rozkład procentowy energii pochodzącej z białka, tłuszczu i węglowodanów.
4) Obliczenie BMI
Z określonego wzoru dietetyk wylicza współczynnik BMI (Body Mass Index), a otrzymany wynik porównuje z normami. W przypadku nadwagi lub otyłości dietetyk szacuje należną masę ciała. Do tego celu używa specjalnego wzoru, tzw. wzoru Lorentza.
5) Ustalenie kaloryczności diety
Dietetyk przy użyciu konkretnych wzorów obliczy Państwa Podstawową Przemianę Materii (PPM) i Całkowitą Przemianę Materii (CPM). W celu ustalenia kaloryczności diety dietetyk zapyta także o Państwa aktywność fizyczną.
6) Podsumowanie wizyty
Na koniec konsultacji dietetyk podsumuje zebrane na wizycie informacje dotyczące Państwa dotychczasowego żywienia. Skomentuje nawyki żywieniowe i zaproponuje ewentualne zmiany w jadłospisie. Rozwieje wszelkie Państwa wątpliwości i odpowie na nurtujące pytania.
Na podstawie analizy zebranych informacji dietetyk może zaproponować Państwu indywidualnie dobraną dietę.