KONSULTACJA PSYCHOLOGICZNA

Kim jest psycholog?

Psychologiem w Polsce jest osoba, która ukończyła jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia. Może się następnie specjalizować w różnych dziedzinach i po ukończeniu odpowiedniej specjalizacji zostać psychologiem klinicznym, neuropsychologiem, psychologiem uzależnień itd., a po ukończeniu 4-letniego kursu może uzyskać kwalifikacje psychoterapeutyczne. Psycholog zajmuje się opiniowaniem, orzekaniem, diagnozą psychologiczną oraz udzielaniem poradnictwa lub pomocy psychologicznej, która nie musi oznaczać pomocy w sytuacji podejrzenia poważnych zaburzeń – może być pomocą doraźną w trudnościach dnia codziennego, nagłym problemie, czy zaistniałym kryzysie.

Czym jednak dobry psycholog powinien się charakteryzować?

Dobry specjalista to osoba, którą charakteryzuje empatia, umiejętność zrozumienia problemu osoby, której udziela wsparcia i udzielenie mądrej trafnej rady lub sugestii w zakresie problemu osoby, z którą pracuje.

Powinieneś czuć się przy nim przede wszystkim bezpiecznie ze względu na zaufanie, które jest niezbędne nie tylko w terapii, ale również podczas konsultacji; często to zaufanie determinuje jakie informacje i w jaki sposób przekazujemy specjaliście.

Kiedy udać się do psychologa?

Wizyta u psychologa nie musi być spotkaniem diagnostycznym, może być również próbą uporania się z codziennymi trudnościami czy zwróceniem się o pomoc w kryzysie. Konsultacja psychologiczna może dotyczyć wielu aspektów naszej osobowości. Psycholog psychoterapeuta może pomóc Ci w:

  • kryzysie związanym z chorobą somatyczną – w takim przypadku najlepszym wyborem będzie wizyta u psychologa klinicznego, który nie tylko udzieli formy wsparcia psychologicznego, ale również pomoże w wypracowaniu nowych strategii radzenia sobie
  • kryzysie psychologicznym, czyli momencie w którym czujesz, że Twoje dotychczasowe strategie radzenia sobie są niewystarczające w trudności, która Cię spotkała – najlepszą formą pomocy w takim przypadku będzie interwencja kryzysowa, która polega zarówno na udzieleniu wsparcia, jak i zredukowaniu lęku oraz napięcia
  • zaburzeniach odżywiania
  • zaburzeniach nastroju (w tym depresji)
  • uzależnieniach
  • zaburzeniach lękowych
  • zwalczaniu myśli agresywnych i autoagresywnych
  • trudnościach związanych z niskim poczuciem własnej wartości
  • trudnościach w relacjach z bliskimi – może być to psycholog rodzinny lub terapeuta par
  • zmaganiu się z Syndromem Dorosłych Dzieci Alkoholików (DDA)

Do psychologa można również umówić się na wizytę profilaktycznie. Jeśli czujesz, że coś Cię przytłacza, bądź uważasz, że taka forma pomocy może Ci się przydać w lepszym funkcjonowaniu – nie ma ku temu żadnych przeszkód. Konsultacja psychologiczna jest również dla Ciebie. Przebiega w formie otwartej rozmowy, podczas której przeprowadzony zostanie wywiad w celu zdiagnozowania problemu i ewentualnego ustalenia i rozpoczęcia określonej formy wsparcia psychologicznego. W naszym centrum wizyty u specjalisty zazwyczaj trwają około godziny, pamiętaj jednak, że każda osoba jest traktowana zupełnie indywidualnie, a szczegóły terapii będą z nią uzgodnione i do niej dostosowane.

Cel

Cel konsultacji psychologicznej i zależny jest od zmiany, której pacjent pragnie w swoim życiu. Należy określić jakie są psychologiczne przeszkody stojące na drodze do celu i jak psychoterapia może pomóc w ich usunięciu