PROBIOTYKOTERAPIA

Czym są probiotyki?

Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które mają przynosić korzyści zdrowotne po spożyciu lub zastosowaniu w organizmie. Można je znaleźć w jogurcie
i innych sfermentowanych produktach spożywczych, suplementach diety i produktach kosmetycznych.
Chociaż ludzie często myślą o bakteriach i innych mikroorganizmach jako szkodliwych „zarazkach”, wiele z nich jest w rzeczywistości pomocnych. Niektóre bakterie pomagają trawić pokarm, niszczyć komórki chorobotwórcze lub wytwarzać witaminy. Wiele mikroorganizmów w produktach probiotycznych jest takich samych lub podobnych do mikroorganizmów, które naturalnie żyją w naszym ciele.

Jakie rodzaje bakterii znajdują się w probiotykach?

Probiotyki mogą zawierać różne mikroorganizmy. Najczęściej są to bakterie należące do grup zwanych Lactobacillus i Bifidobacterium. Inne bakterie mogą być również stosowane jako probiotyki, podobnie jak drożdże, takie jak Saccharomyces boulardii.
Różne rodzaje probiotyków mogą mieć różne efekty. Na przykład, jeśli określony rodzaj Lactobacillus pomaga zapobiegać chorobie, niekoniecznie oznacza to, że inny rodzaj Lactobacillus lub którykolwiek z probiotyków Bifidobacterium zrobiłby to samo.

Czy prebiotyki są takie same jak probiotyki?

Nie, prebiotyki to nie to samo, co probiotyki. Prebiotyki to niestrawne składniki żywności, które selektywnie stymulują wzrost lub aktywność pożądanych mikroorganizmów.

Czym są synbiotyki?

Synbiotyki to produkty, które łączą probiotyki i prebiotyki.

Jak mogą działać probiotyki?

Probiotyki mogą mieć różne działanie w organizmie, a różne probiotyki mogą działać na różne sposoby.
Probiotyki mogą:

  • Pomóc swojemu ciału utrzymać zdrową społeczność mikroorganizmów lub pomóc społeczności mikroorganizmów w organizmie powrócić do zdrowego stanu po zaburzeniu
  • Wpływają na odpowiedź immunologiczną organizmu.
  • Zalety stosowania probiotykoterapii
    • przywrócenie lub utrzymanie różnorodnej i prawidłowej flory jelitowej
    • ochrona przed potencjalnie patogennymi bakteriami
    • poprawa funkcji nabłonka jelit
    • skrócenie czasu trwania ostrych biegunek
    • wzmocnienie układu odpornościowego, zmniejszenie alergii i chorób autoimmunologicznych
    • normalizacja czynności jelit, łagodzenie objawów zespołu jelita wrażliwego


Co nauka wykazała na temat skuteczności probiotyków w stanach zdrowia?

Probiotyki okazały się obiecujące dla różnych celów zdrowotnych, w tym zapobiegania biegunce związanej z antybiotykami (w tym biegunki wywołanej przez Clostridium difficile), zapobiegania martwiczemu zapaleniu jelit i sepsie u wcześniaków, leczeniu kolki niemowlęcej, leczeniu chorób przyzębia oraz indukcji lub utrzymaniu remisji we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego.
W naszej klinice możecie liczyć na indywidualny dobór probiotyków

Probiotykoterapia celowana

Probiotyki powinny być dopasowane indywidualnie i w sposób celowany ponieważ konkretne szczepy oddziaływują na konkretne dolegliwości.

W naszej klinice prowadzimy terapie celowane w oparciu o sprawdzone marki, które specjalizują się w produkcji najwyższej jakośći probiotyków