+48 607 209 558

kontakt@centrum-zdrowia.eu

Pon - Pt: 10:00 - 19:00

Katowice u. Dąbrowskiego 3

Dieta w boreliozie

Odpowiednie odżywianie jest bardzo ważne w walce z chorobą. W przypadku boreliozy już w trakcie przyjmowania leków wskazana jest pozbawiona łatwo fermentujących produktów dieta przeciwgrzybicza. Eliminacja cukrów prostych, drożdży i alkoholu korzystnie wpływa na walczący z bakterią organizm. Wielu chorych po zmianie sposobu odżywiania odczuwa wyraźną poprawę i po zakończeniu leczenia trzyma się zasad diety.

Polega ona na wycofaniu z jadłospisu produktów o wysokim indeksie glikemicznym – m.in. majonezu, tłustego mleka, buraków, kukurydzy, białego pieczywa, mąki pszennej i ziemniaczanej, chipsów. Wskazane jest spożywanie pieczywa bez drożdży, w tym chleba żytniego na zakwasie, zup bez zasmażek, wędlin, przygotowywanych bez panierki mięs, ryb i owoców morza.

Unikać należy serów żółtych i pleśniowych, ponieważ fermentują one w żołądku. Warto także uważnie czytać etykiety kupowanych produktów i wybierać te z naturalnym składem, bez dodatku cukru, mleka w proszku, konserwantów i barwników.

Ważne są warzywa, głównie rośliny strączkowe – groch, fasola i soczewica, a także cebula i por. Nie można zapomnieć o najlepszym naturalnym probiotyku, czyli czosnku, oraz o kiszonej kapuście i ogórkach. Ryż i ziemniaki powinny zastąpić kasza jaglana i gryczana. Korzystnie działają otręby, płatki owsiane i orkiszowe.
Jadłospis wzbogacają oleje roślinne, zwłaszcza lniany, orzechy, sezam, pestki dyni i słonecznika oraz kwaśne owoce: wiśnie, czereśnie, czarna porzeczka, jagody, kiwi.

Wyeliminować należy także wszystkie produkty zawierające kofeinę oraz alkohol. W zamian wskazane jest picie zielonej herbaty, kawy zbożowej i świeżych soków warzywnych.

Przestrzeganie tego typu diety po zakończeniu leczenia pomaga odbudować florę bakteryjną żołądka.